Biškopības inventārs ::: Biškopība ::: Medus veikals

Lai biškopis varētu veiksmīgi strādāt dravā, ir nepieciešams labs aprīkojums. Ar labiem instrumentiem darbs rit veiklāk un kvalitatīvāk. Mēs piedāvājam plašu inventāra klāstu, kas atbilst biškopju prasībām. Biškopības inventāra piedāvājums mainās atbilstoši sezonai. Piemēram, pavasarī galvenais akcents tiek likts uz bišu piebarošanu - tad mēs piedāvājam vairāku veidu kandiju - kandijs ar 5 % ziedputekšņiem, kandijs ar 20 % ziedputekšņiem, kandijs ar vērmelēm un 3 % ziedputekšņiem, kā arī balto kandiju Ambrosia, kas ir bez ziedputekšņiem.

Laikam kļūstot siltākam, arī bites izlido un sāk čakli strādā, tad arī biškopjiem  ir daudz vairāk darba. Šajā laikā piedāvājam dažādus kaltiņus, atvākojamās dakšiņas, stieplītes rāmju iestiepļošanai, peru un medus telpas rāmīšus, krātiņus, marķierus bišu māšu iezīmēšanai, sietus u.c.

Viens no svarīgākajiem biškopja inventāra arsenālā ir kārtīgs aizsargtērps. Biškopju jakas, bikses, kombinezonus, sejas sargus, kurus var iegādāties Medus Veikalā ražo tepat Latvijā no augstākās kvalitātes materiāliem. Ejot laikam līdz, mainās arī biškopju apģērbu mode. Nu jau blakus klasiskajiem baltajiem apģērbiem ir krāsainas jakas, cepures, kombinezoni. Katrs biškopis var izvēlēties tīkamāko, ērtāko un labāko tieši sev.

Esam padomājuši arī par mazajiem un topošajiem biškopjiem, piedāvājot kombinezonus ar sejas sargiem 128 cm un 140 cm garam augumam.


Diezin vai būs daudz tādu biškopju, kas ies pie bitēm, līdzi neņemot dūmkannu. Tās var atšķirties pēc izmēra - ir lielākas un mazākas, vieglākas un smagākas; gan pēc materiāliem. Parasti gan dūmkannas izgatavo no nerūsējošā tērauda. Liela nozīme ir materiālam, no kura ir izgatavotas dūmkannas plēšas. Ar mākslīgās ādas plēšām kanna gan būs lētāka, bet plēšas ātrāk nolietosies, nekā, ja tās būtu no dabīgās ādas. . Saimes apskates laikā visvieglāk bites savaldāmas ar dūmiem. Dūmkanna sastāv no cilindriska korpusa un plēšām. Dūmus veidojoši materiāli ir koka prauli, sapresētas koku skaidas, čiekuri vai kūdra. Par vispiemērotāko materiālu biškopji atzīst vītolu un citu lapu koku praulus.Atvākojamā dakša. Tā ir nepieciešama, lai no šūnām noņemtu aizvākojumu. Tās mēdz būt dažāda platuma, no dažādiem materiāliem, tām var būt atšķirīgs adatu skaits, adatu liekums u.c. Kādu dakšu izvēlēties ir katra bitenieka ziņā, ar kuru ērtāk būs pašam strādāt.

Kaltiņš ir nepieciešams, lai atbīdītu kāres vienu no otras, ar tā palīdzību no rāmīšiem var notīrīt propolisu. Kaltiņam jābūt no cieta, bet ne trausla metāla, tam ērti jāieguļas plaukstā. Piedāvājam arī sarkani lakotus kaltiņus, kuri ir viegli pamanāmi arī garākā zālē.

Sia Deiva ir parūpējusies, lai atvieglotu biškopju darbu un piedāvā jau iestiepļotus un iešūnotus peru un medus telpas rāmīšus. Tos uzreiz var likt stropā, bez papildus apstrādes.


Stropa slotiņa ir paredzēta  bišu notraukšanai no kārēm medus atņemšanas laikā. 

Šķirsiets ir speciāls siets, kura spraugas ir 4,2 mm platas. Trani un bišu mātes šādam sietam netiek cauri, bet darba bites tiek.

Bišu māšu ķeramo krātiņu izmanto,  lai māti noķertu uz kāres, to neaizskarot ar rokām. Māšu ķeramo krātiņu izmanto arī mātes īslaicīgai uzglabāšanai, pielietojot dažādas dravošanas metodes. Tas ir ērts apsēklotu un neapsēklotu māšu izķeršanai, pārnešanai un pielaišanai citām saimēm.

Sia Deiva ražotās stropa sedziņas ir šūtas no kokvilnas. Tās ir paredzētas ligzdas nosegšanai. Sedziņu izmērs - 52 cm x 62 cm. Sia Deiva gatavo vienkāršās sedziņas, sedziņas ar atveri barotavai, sedziņas ar vaskotu malu un sedziņas, kas paredzētas propolisa ievākšanai.

Medus tūlīt pēc izsviešanas satur dažādus piemaisījumus, galvenokārt vaska gabaliņus, bites un citus kukaiņus. Lai no tiem atbrīvotos medu laiž cauri medus kāstuvei - parasti tas ir divkārtīgs siets. Augšējais ar lielākām acīm, apakšējais ar smalkākām.


Flomasters bišu māšu iezīmēšanai.
Pirms lietošanas flomasteru stingri uzspiež uz papīra un tur, kamēr uzsūcas krāsa. Bišu māti ievieto mātes marķējamā krātiņā, uzmanīgi nofiksē, lai māte nevarētu kustēties un to nesavainotu, viegli uzliek krāsu uz muguriņas.

Titova krātiņšIzmanto pie bišu māšu audzēšanas un bišu māšu peru pieniņa iegūšana cirmenīšu pārcelšanai no šūniņas uz mākslīgo māšu kanniņu pasākumu.

Bišu vaska šūnu plāksnes ir 41 cm x 26 cm lielas. Tās paredzētas Latvijas stāvstropa peru telpas rāmīšiem. Lai šūnu ieliktu medus telpas rāmītī, tā jāpārdala uz pusēm. Tās sastāv no 100 % bišu vaska. 

Bišu ēdināšanas trauks jeb barotava. Izmanto bišu papildu ēdināšanai pavasarī un rudenī.Ziedputekšņu savācējs jeb uztvērējs. To piekarina stropam skrejas priekšā putekšņu iegūšanai. Ziedputekšņu uztvērējus gatavo gan no koka, gan plastmasas. 


Cirmenīšu pārpotējamā adata. Izmanto pie bišu audzēšanas un bišu māšu peru pieniņa iegūšanas, cirmenīšu pārcelšanai no šuniņas un mākslīgo māšu kanniņu pasākumu. 

Ligzdas siltināmais materiāls. Rudenī, laikam kļūstot vēsākam, ligzdas malās blakus škirdēlim novieto siltināmo materiālu.


Stieple ir paredzēta vaska šūnas nostiprināšanai rāmīšos. Stieple jānospriego pēc iespējas stingrāk.

Stieples spriegotājs (gofrētājs) paredzēts viļņotas (gofrētas) stieples iegūšanai, kā arī stieples nospriegošanai. Iekausējot šūnu, viļņota stieple neļauj tai kārē slīdēt.

Iešūnojamais ritenītis paredzēts  stieplu iekausēšanai vaska plāksnē. Stiepļu iekausēšanai var izmantot arī speciālas elektriskās ierīces.


Mājas lapu izstrāde - Styleweb.lv