Propoliss ::: Medus veikals, Rīga

Propoliss jeb bišu līme ir brūna vai zaļgana, sveķaina, istabas temperatūrā cieta viela. Bites to ražo no augu pumpuru, jauno dzinumu, lapu, mizas sveķiem, kā arī no putekšņu apvalkos esošajām vielām. Bites šīs vielas pārnes uz stropu ar savām kājiņām  un apstrādā ar dziedzeru sekrētu, pievienojot vasku attiecībā 2:1 un putekšņus. Propoliss grieķu valodā nozīme „priekšpilsēta”. Šo vielu bites izmanto gan kā būvmateriālu - spraugu aizlīmēšanai, gan arī dezinfekcijai.

Propoliss satur: augu sveķus - ap 55%, balzāmvielas (miecvielas, ēteriskās eļļas) - 15%, vasku - 22%. Propolisa sastāvā konstatētas 50 dažādas vielas: 19 dažādi flavoni, B grupas vitamīni, C vitamīns, A provitamīns, aromātiskās organiskās skābes, 14 pelnu elementi u. c.
Propoliss ir tumši zaļš, brūns, iesārts vai pelēcīgs, ar aromātisku sveķu smaržu. Tā struktūra ir blīva, temperatūrā, zemākā par 15 °C, kļūst trausla. Īpatsvars - 1,112-1,350, kušanas temperatūra - 65 °C. Daļēji šķīst terpentīnā un spirtā, pilnīgi izšķīst hloroformā un ēterī.

Bites propolisu izmanto stropa plaisu un spraugu aizziešanai, apkāru pielīmēšanai, šūnu spodrināšanai, dažādu stropā iekļuvušu priekšmetu pārklāšanai. Propolisam piemīt bioloģiska aktivitāte un antibakteriāla iedarbība, tādēļ to izmanto kosmētikā, sadzīves ķīmijā, veterinārijā un medicīnā. Lieto ārīgi dažādu brūču un apdegumu sadziedēšanai. Iekšķīgi propolisa preparātus lieto dažādu elpošanas orgānu, kā arī kuņģa slimību ārstēšanai.

Propolisu iegūst, to nokasot no apkāru virsējām līstītēm, stropa sienām un ligzdas sedziņām. Propolisa ieguvi var palielināt, lietojot speciālus līstīšu režģus virs ligzdas; līstīšu 3 mm platās atstarpes bites piepilda ar propolisu.

Propolisa izstrādājumi. Arvien pieaugot dabisku produktu lietošanas apjomiem, tajā skaitā arī propolisa, pieaug arī prasības pret pašu produktu. Lai maksimāli efektīvi izmantotu propolisa labās īpašības ir izstrādāti dažādi propolisa produkti:
1)Kakao sviesta svecītes ar propolisu; kakao sviesta svecītes ar propolisu un smiltsērkšķu eļļu. Lietojamas proktoloģijā, ginekoloģijā kā mīkstinošs, pretiekaisuma un audus atjaunojošs līdzeklis.
Uzglabā slēgtā stikla vai polietilēna tarā tumšā vietā.
2)Propolisa tinktūra koncentrācijā 1:10; 2:10 un 3:10
3)Propolisa ūdens - skalojumiem, iekšķīgai un ārīgai lietošanai; var pilināt degunā. Piemīt antibakteriālas, pretiekaisuma īpašības.
4)Propoliss eļļā. Medus Veikals piedāvā iegādāties propolisu smiltsērkšķu, saulespuķu, olīvu un rapšu eļļā. Propolisa un eļļas attiecība 2:10
5)Propoliss graudainais. Iesaka lietot pie saaukstēšanās, zobu emaljas un smaganu stiprināšanai un iekaisuma mazināšanai. Košļājot graudaino propolisu efektīvi tiek notīrīts zobu aplikums. Iesakām lietot košļājamās gumijas vietā!
6) Propolisa biezais ekstrakts
7)Dabīgā bišu vaska ziedes ar propolisu
8)Dabīgie uztura bagātinātāji ar propolisu - propoliss medū, bišu pūrs
9)Propolisa ziepes - pārliecinošai ādas tīrībai!

Atslēgas vārdi: propoliss, dabas antibiotika, bišu līme, bišu sveķi, прополис, propolis

Mājas lapu izstrāde - Styleweb.lv